Sirke Sivilce Üzerinde Nasıl Etkilidir?
24 Temmuz 2024

Sirke Sivilce Üzerinde Nasıl Etkilidir?

Sirke ve Sivilce

Sirke, sivilce tedavisinde etkili bir yöntem olarak bilinir. Mutfakta salatalarda veya turşu yaparken kullandığınız sirkenin cilt sağlığına olan faydalarını keşfetmeye ne dersiniz? Sirke, içeriğindeki mineraller ve vitaminlerle vücudu ve cildi besler. Sirkenin içeriğinde bulunan potasyum, silisyum, magnezyum, C vitamini, B1, B6 ve B2 vitaminleri insan sağlığına son derece yararlıdır. Çoğu insan sirkenin kokusundan rahatsız olduğu için kullanmamayı tercih eder; ancak sırf şifa niyetine kullanmakta fayda vardır.


Sirkenin asidik özelliği, anti-bakteriyel etkiler gösterir ve ciltteki mikropları yok eder. Sirke, sivilce kürü olarak kullanıldığında, yüzdeki tıkalı gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu önler. Sirkenin sivilceler üzerindeki bir diğer etkisi ise cildin dengesini koruyarak fazla yağlanmayı önlemesidir. Ergenlik döneminde veya vücudun aşırı yağ oranından dolayı oluşan sivilce, siyah nokta ve hatta yüz kurdu oluşumunu engeller. Sirke, içeriğindeki maddeler ve antioksidan özellikleri sayesinde cildin sıkılaşmasını sağlar ve ciltteki sarkmaları, kırışıklıkları önler. İltihaplı sivilceleri ve nodülleri yok etmekte doğal bir çözüm yöntemidir. Ayrıca, sirke yazın oluşan ve kötü görünen güneş lekelerini de giderir. Bunun için eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırıp bu karışımı düzenli şekilde lekelerin olduğu yere sürün; lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Sirke, nasır başlangıcında ve deri ince iken düzenli olarak uygulanırsa nasırı da geçirir. Sivilce tedavisinde elma sirkesi kullanmak daha faydalı olabilir.

Sirke Sivilceler İçin Nasıl Uygulanmalıdır?

Sirke, sivilceleri geçirmek için farklı yöntemlerle cilde uygulanabilir. Sirke, sivilce tedavisinde buhar yöntemiyle uygulandığında tıkalı gözeneklerin açılmasını, siyah noktaların ve sivilcelerin sıcaklığın etkisiyle yumuşamasını sağlar. Bu uygulama için elma sirkesini kullanmanız tavsiye edilir. 1 su bardağı elma sirkesi ile 2 su bardağı suyu tencerede kaynatın. Saçınızı toplayıp bir havlu yardımıyla saçlarınızı koruyun. Buharlaşmakta olan karışıma yüzünüzü 10 dakika boyunca tutun. Bu yöntem, sirkenin sivilce tedavisindeki etkisini göstermeye başlayacaktır. Cildi gözeneklerden arındırdıktan sonra bir pamuk veya makyaj temizleme bezi yardımıyla yüzünüzü sirkeyle tonik gibi temizleyin. Haftada 2 kez uygulandığında bir ayda etkisini göreceksiniz. Sivilcelerin veya lekelerin fazla olduğu bölgelerde pamuğu daha bol şekilde sirkeye batırabilirsiniz. Sirke sivilce tedavisinde diğer bir yöntem ise 1 kase doğal, asit içermeyen elma sirkesi ile 1 kase maden suyunu karıştırıp her gün düzenli olarak yüze uygulamaktır. Ancak cilt temizliği son derece önemlidir; makyaj kalıntılarından arındırılmış cilt daha iyi sonuç verir. Hem maddi açıdan uygun, hem kolay bulunabilen, hem de yan etkisi olmayan zararsız bir tedavi yöntemi olan sirke sivilce kürünü mutlaka denemelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rakiye

24 Temmuz 2024 Çarşamba

Sirkeyi sivilce tedavisi için kullanmayı düşünen oldu mu? Gerçekten sivilceleri yok ediyor mu? Kokusundan rahatsız olur muyum diye endişe ediyorum, ama denemekte fayda var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Rakiye,

Sirke, özellikle elma sirkesi, sivilce tedavisinde bazen kullanılıyor. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeniyle ciltteki bakterileri azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, sirkede bulunan asitler cildi tahriş edebilir ve hassas ciltlerde yanma veya kızarıklığa neden olabilir. Kokusuna gelince, sirkenin keskin bir kokusu vardır ve bu koku bazı insanları rahatsız edebilir. Eğer denemek istiyorsan, önce küçük bir alanda test yaparak cildinin nasıl tepki verdiğini gözlemlemeni öneririm. Ayrıca, kullanım sonrası cildini iyice durulamak ve nemlendirici kullanmak iyi bir fikir olabilir. Denemekte fayda olabilir, ancak dikkatli olmanı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lekeler İçin Elma Sirkesi

Lekeler İçin Elma Sirkesi

Aç Karnına Elma Sirkesi

Aç Karnına Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma Sirkesi Karbonat Tarifi ve Malzemeleri

Elma Sirkesi Karbonat Tarifi ve Malzemeleri