Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, son zamanlarda sağlık açısından yaygın bir şekilde faydalarından yararlanılabilen sıvı iksirlerden biridir. Zayıflama, cilt problemleri, saç sağlığı, açlığı bastırmak, tansiyon gibi daha pek çok soruna karşı kullanılmaktadır. İçeriğinde A, B, C ve niasin gibi pek çok faydalı vitamin ve mineral bulunmaktadır. Elma sirkesi kullanılarak dinç bir vücuda sahip olmak mümkündür.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Elma sirkesi elmadan elde edilen bir sıvıdır. Bu nedenle de elmanın sahip olduğu tüm faydalardan elma sirkesi kullanılarak da yararlanılabilir.
 • İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde dinç bir vücuda sahip olunabilir.
 • Elma sirkesinin cildi güzelleştirici etkisi vardır.
 • Selülitlere karşı iyi gelir. Ayrıca bacaklarda oluşan varise karşı da faydalıdır. Özellikle akşamları elma sirkesine batırılmış bez bacaklarda varisli bölgeye sarılır ve bir süre bekletilirse hem bacakların yorgunluğunu alır hem de kan dolaşımını sağlar.
 • Sirkenin diş sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. 1 fincan suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek gargara yapılır. Bu sayede ağız içinin hijyeni sağlanır. Dişlerde oluşabilecek çürüğün önüne geçilebilir.
 • Damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.
 • Elma sirkesi maden suyu ile karıştırılarak doğal bir tonik elde edilebilir. Hazırlanan tonik akne problemini kökten çözebilir. Tonik sabah ve akşam bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Bu uygulama sayesinde ciltte akne problemi yok edilebilir.
 • Potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olan elma sirkesinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemini düzenleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Kemik sağlığı için faydalıdır. Yaş ilerledikçe kemikler istem dışı güçsüzleşmeye başlar. İleri yaşlarda elma sirkesi düzenli kullanıldığında kemik sağlığı korunabilir.
 • Elma sirkesi boğaz ağrısına karşı kullanılabilecek ideal ürünlerden biridir. 5 yemek kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı suyun içine eklenerek karıştırılır. Üzerine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Bal eridikten sonra karışım günde 1 yemek kaşığı olacak şekilde 3 defa yutulur.
 • Elma sirkesinin ateş düşürücü etkisi vardır. Grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan yüksek ateş elma sirkesi ile kontrol altına alınabilir. 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi 1 su bardağı su ile inceltilir. Karışıma temiz bir bez batırılarak sıkılır. Bilekler, alın ve koltuk altına sirkeli bez uygulanır. Bu sayede yüksek ateş kısa sürede kontrol altına alınabilir.
 • Kansızlığa karşı da elma sirkesi kullanılabilir. 1 su bardağı suyun içine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal eklenerek günde 1 defa kansızlığa karşı içilebilir.
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi ılık su ile karıştırılarak içilirse metabolizma ve diğer organlar daha aktif bir şekilde çalışır.
 • Elma sirkesinin iştah dengeleyici etkisi vardır. Bu etkisi sayesinde kalori yakımına yardımcı olur.
 • Elma sirkesi vücutta detoks etkisi yaratır.
 • Saç bakımı üzerinde de etkili bir üründür. 1 litre suya 1 su bardağı elma sirkesi eklenir. Saçlar banyoda temizlendikten sonra durulama suyu olarak elma sirkeli su kullanılır. 10 dakika bekletildikten sonra saçlar durulanır. Saçlar parlak bir görünüm kazanır ve kepek problemi engellenir.

Zayıflamaya Karşı Elma Sirkesi

 • 1 çay bardağı su
 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 kahve kaçığı elma sirkesi
Hazırlanışı: Bütün malzeme bardağın içinde karıştırılır. Bal tamamen eridikten sonra yemeklerden önce aç karnına günde 1 defa yudum yudum içilir. Hazırlanan kür hem kilo vermeye yardımcı olur hem de vücutta daha birçok alanda faydaları vardır. Kür düzenli bir şekilde uygulandığı takdirde ayda 4 kilo kadar verilebilir. Kür özellikle akşam yemeğinin ardından içilirse yemekten sonra hazmı kolaylaştırıcı etki sağlayarak, yağların yakılmasına yardımcı olur. Aşırı kilo fazlalığı olan kişiler kürü günde 3 defa uygulayabilir.

Kolesterole Karşı Elma Sirkesi Kürü

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 tutam sinameki
 • 1 kahve kaşığı bal
 • 1 fincan papatya çayı
Hazırlanışı: Malzemelerin hepsi homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım günlük düzenli olarak tüketilir. Karışım kolesterolü dengelerken kalori yakımını hızlandırır.

Nasıra Karşı Elma Sirkesinin Faydası

Vücutta nasır oluşmuş bölgelere su ile elma sirkesi karışımı sürek nasırların yumuşaması sağlanabilir. Elma sirkeli su cildin yumuşamasını sağlayarak rahatlatır.

Elma Sirkesinin Ellere Faydası

Elma sirkesi ile bir miktar su ile eller günlük ovulabilir. 5 dakika kadar ovulan eller bol su ile durulanır. Bu işlem ellerin yumuşamasını sağlar. Elma sirkesi ile yapılan bu işlem tırnaklarında güçlenmesini sağlar.

Çil ve Güneş Lekelerine Karşı Elma Sirkesi
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı su
Hazırlanışı: Elma sirkesi bir miktar su ile inceltilerek ufak bir pamuk parçası ile cilde sürülür. Yaklaşık 45-60 dakika bekletildikten sonra cilt temizlenir. Gün aşımı uygulanarak sivilce lekelerinden kurtulmak mümkün olur. Ciltte oluşan tüm lekeler için aynı uygulama tekrarlanabilir. Elma sirkesi cilt altına çok iyi bir şekilde nüfus eder. Bu nedenle de cilt lekelerine karşı etkilidir.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesi yüzyıllardır sağlık açısından faydaları nedeni ile kullanılmaktadır. Bilinçli bir şekilde kullanıldığında herhangi bir zararı olmayan elma sirkesi, bilinçsiz kullanıldığı takdirde bazı zararlara yol açabilir. Örneğin ağız yolu ile kullanılan elma sirkesi yemek borusunu tahriş edebilir ya da elma sirkesi asitli yapısı ile midede yanmaya yola açabilir.

Kolesterol, kanda potasyum seviyesini dengelemek için ya da daha farklı rahatsızlıklara karşı devamlı ilaç kullanan kişilerde elma sirkesi bazı yan etkilere yol açabilir. Bu tarz ilaç kullanan kişiler elma sirkesi kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.
Son Güncelleme : 19.01.2024 11:12:35
Elma Sirkesi ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Elma Sirkesi Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Elma Sirkesi"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Sirkeyle Yıkanmak
Sirkeyle Yıkanmak
Sirkeyle Yıkanmak; Hz. Muhammed (S. A. V.) Efendimizin "Sirke ne güzel katıktır. Allah'u Teâlâ sirkeye bereket versin, o, benden önceki Peygamberlerin de katığı idi. Sirke varsa, başka katığa ihtiyaç olmaz. " (İ. Mace) buyurduğu sirke birçok konuda h...
Üzüm Sirkesi
Üzüm Sirkesi
Üzüm sirkesi, sirke daha çok elma ve üzümün fermente edilmesi ile elde edilen bir üründür. Salatalarda ya da daha başka yemeklerde kullanıldığı gibi zayıflama, cilt bakımı, saç bakımı ve daha birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Üzüm si...
Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir
Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir
Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir? Saç sirkesi, saç bitlerinin yumurtalarıdır. Çoğu insan saçlarının bitlendiğini sirkeler görünmeye başlayınca anlar. Çünkü bitler, saçların arasında hareket ederek saklanabilirler. Sirkeler ise saç tellerinin üzerine çok ...
Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli
Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli
Elma sirkesi günde kaç kez içilmeli, zayıflamak isteyen kişiler veya kilo vermek istemeyen kişiler için elma sirkesinin kullanımı oldukça farklıdır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan elma sirkesinin her gün tüketilmesi genel sağlık açısından çok ...
Elma Sirkesi Gargara
Elma Sirkesi Gargara
Elma sirkesi gargara yapılarak kullanıldığı zaman ağız ve dişler için mükemmel bir temizlik aracı olabildiği gibi ağız kokusu ve boğaz ağrısı gibi sorunlardan da kurtulmaya sağladığından dolayı mucizevi bir ürün olabilmektedir. Evde pek çok alanda ku...
Balzamik Sirke Nedir
Balzamik Sirke Nedir
Balzamik Sirke Nedir, merak edenler için önce balzamik sirkeyi tanıtalım sonrasında tarifini ve son olarak da faydalarını anlatalım. Balzamik sirke bir çeşit üzümden yapılmaktadır. İtalya'nın modena bölgesinde yetiştirilen beyaz trebbiano üzümünden y...
Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır
Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır
Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır, Elma sirkesinin bilinen birçok etkisi bulunmaktadır. Bunlardan biri de ciltte bulunan lekeleri temizleme etkisidir. Cildi temizler, beyazlatır, siyah nokta ve lekelerden arındırarak cildi parlak ve canlı bir görünü...
Elma Sirkesi Yüze Sürülür mü
Elma Sirkesi Yüze Sürülür mü
Elma sirkesi yüze sürülür mü, Elma sirkesi cilt için oldukça faydalı bir üründür. Sivilce izleri, cilt lekeleri, varis, selülit ve cilt yaraları gibi pek çok alanda kullanılabilir. Ciltte oluşan kuruluk ve çatlaklar için de kullanılabilir. Asitli bir...
Aç Karnına Elma Sirkesi
Aç Karnına Elma Sirkesi
Aç karnına elma sirkesi, elma sirkesi eğer aç karnına kullanılacak ise uzmanların tavsiyesi bir su bardağı suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir şeker kaşığı bal ilave edilip içilmesidir. Aç karnına elma sirkesi sade olarak içilirse eğ...
Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır
Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır
Alıç sirkesi nasıl kullanılır, alıç bitkisinin dağların eteğindeki çalılık görünümlü ağaçlardan toplanmaktadır. Bu nedenden dolayı piyasada bulunabilir. Belki de en doğal sirke alıç sirkesi diyebiliriz. Alıç toplamak kolay bir iş değildir. Çünkü yeti...
Elma Sirkesi Mideye Zarar Verir mi
Elma Sirkesi Mideye Zarar Verir mi
Elma sirkesi mideye zarar verir mi? Sabahları aç karnına içilen elma sirkesinin yağları parçalayarak, kilo verdiriyor inanışı birçok kişiyi bu yolla aç kalmadan rahat bir şekilde kilo verebileceğini düşünen kişilerin sıklıkla kullandığı bir yöntem ha...
Erik Sirkesi
Erik Sirkesi
Erik sirkesi, erik pekmezi ile aynı seviyelerden geçerek meydana gelen bir sirke çeşididir. Erik sirkesi tüketimi çok yaygın olmayan fakat kullanım alanları için mutlaka mutfaktan eksik etmeyeceğiz bir çeşit erik suyundan elde edilen bir sirkedir. İs...

 

Sirkeyle Yıkanmak
Üzüm Sirkesi
Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir
Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli
Elma Sirkesi Gargara
Balzamik Sirke Nedir
Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır
Elma Sirkesi Yüze Sürülür mü
Aç Karnına Elma Sirkesi
Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır
Elma Sirkesi Mideye Zarar Verir mi
Erik Sirkesi
Ceviz Sirkesi
Sirkenin Cilde Faydaları
Elma Sirkesi Egzama
Saçta Sirke
Bit ve Sirke
Elma Sirkesinin Cilde Zararları
Elma Sirkesi Cilt Beyazlatma
Elma Sirkesi Kaç Günde Olur
Emziren Anne Elma Sirkesi Kullanabilir mi
Nar Sirkesi
Enginar Sirkesi Faydaları
Alıç Sirkesi Faydaları
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır İbrahim Saraçoğlu
Armut Sirkesi
Elma Sirkesi İçilirmi
Elma Sirkesi Ph Değeri
Pirinç Sirkesi
Elma Sirkesi Sivilce İzleri
Popüler İçerik
Ceviz Sirkesi
Ceviz Sirkesi
Ceviz sirkesi, ceviz oldukça  faydalı bir meyve türüdür. cevizler eylül yada ekim aylarında toplanır kabuğu olan bir meyve türüdür.Ceviz sirkesinin ha...
Sirkenin Cilde Faydaları
Sirkenin Cilde Faydaları
Sirkenin Cide Faydaları, asırlar öncesinden günümüze kadar ulaşan şifası ile sirke cilt içinde de oldukça faydalıdır. Doğal ve mükemmel özellikleri il...
Elma Sirkesi Egzama
Elma Sirkesi Egzama
Elma sirkesi egzama, elma sirkesi yüz yıllardır mutfaklarda ve sağlık amacı ile kullanılan doğal ürünlerden bir tanesidir. Cilt bakımı, kilo verme, sa...
Saçta Sirke
Saçta Sirke
Saçta sirke, Saç biti kolaylıkla bulaşabilen bir canlı türüdür. Bitlerin yumurtalarına ise sirke adı verilir.Saçlı derideki kanı emerek yaşamlarını sü...
Bit ve Sirke
Bit ve Sirke
Bit ve sirke, genellikle okul çağında çocuklarda görülürse de erişkin insanlarda da görülebilmektedir. Saç biti bulaşıcıdır, insanların saçlarında ort...
Elma Sirkesinin Cilde Zararları
Elma Sirkesinin Cilde Zararları
Elma Sirkesinin Cilde Zararları, aslında elma sirkesi cilt için en faydalı olan doğal ürünlerden bir tanesidir. Özellikle cilt lekeleri, sivilce izler...
Elma Sirkesi Cilt Beyazlatma
Elma Sirkesi Cilt Beyazlatma
Elma sirkesi cilt beyazlatma: Elma sirkesinin cilt üzerinde birçok faydası vardır. Tamamen doğal olan elma sirkesi cildin renk tonunun açılmasına fayd...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Sirkeyle Yıkanmak
Üzüm Sirkesi
Saç Sirkesi Nasıl Temizlenir
Elma Sirkesi Günde Kaç Kez İçilmeli
Elma Sirkesi Gargara
B 12 vitamini en çok hangi sirke de mevcuttur
Sirkenin İçine Sinek Girerse
Hakkımızda  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
B 12 vitamini en çok hangi sirke de mevcuttur
Sirkenin İçine Sinek Girerse
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024